B I B L I O T E K A

 

Biblioteka szkolna jest miejscem, do którego przychodzą wszyscy uczniowie. Bardzo często spędzają tutaj czas podczas przerw i po zajęciach lekcyjnych.

Szansę na rozwijanie twórczych postaw dają uczniom różnorodne konkursy. Tradycją stało się organizowanie w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy wystawy stroików świątecznych, pisanek i innych ozdób świątecznych. Z okazji Dnia Patrona uczniowie dzielą się wiedzą o patronie szkoły – Orlętach Lwowskich.

NAUCZYCIEL-BIBLIOTEKARZ: mgr Grażyna Rosa

    

   GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI I ICIM:

 

PONIEDZIAŁEK

  8:00 – 14:00

 

WTOREK

  8:00 – 14:00

 

ŚRODA

  8:00 – 14:00

 

CZWARTEK

  8:00 – 14:00

 

PIĄTEK

  8:00 – 14:00

 

 

Z   Ż Y C I A   B I B L I O T E K I

 

Pasowanie na czytelnika 13.05.2016 r. klasa I a i I b

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie,  wysłuchali tekst czytany z książki łącząc go z odpowiednim tytułem bajki- przygotowane przez uczniów klasy V, uczestniczących w zajęciach kółka bibliotecznego. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a  Pani nauczyciel-bibliotekarz ogromną zakładką dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą, a pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Nasi nowi czytelnicy otrzymali interesujące zakładki do książki upamiętniając ten ważny dzień.

Następnie wysłuchali wiersza Jana Brzechwy, który przeczytała uczennica z klasy V i w ten sposób zaznaczyliśmy udział naszej szkoły w programie „Książki naszych marzeń”. I wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

galeria zdjęć »

 

Święto bibliotek szkolnych 10.11.2015 r.

W dniach od 20 do 24 października w szkole obchodziliśmy uroczysty Tydzień Biblioteki Szkolnej. Z tej okazji uczniowie i przedszkolaki przeżywali w naszej bibliotece sporo radosnych chwil. Każdego dnia odwiedzający bibliotekę uczniowie mogli poczęstować się cukierkami. W tych dniach dowiedzieli się o tym, że mogą być nowe książki w bibliotece, że przystępujemy do programu „Książki naszych marzeń”  ale najpierw muszą wypisać tytuły książek jakie chcieliby czytać. Uczniowie przyjęli to z wielka radością i przystąpili do wypisywania propozycji na karteczkach wrzucając głosy do pudełeczka.

Więcej o uroczystości tutaj.

 

Pasowanie na czytelnika 13.02.2013 r. klasa I

W naszej bibliotece szkolnej, jak co roku odbyła się uroczystość pasowania uczniów na czytelnika, a zarazem była to pierwsza lekcja biblioteczna klasy pierwszej. Uroczystość przygotowywana została przez uczniów należących do Koła Biblioteczno-Multimedialnego pod kierunkiem nauczycielki-bibliotekarz. Było to krótkie przedstawienie wprowadzające małych czytelników w świat książek, pokazanie dzieciom jak można nie tylko czytać wiersze, ale również je śpiewać np. przy akompaniamencie gitary. Następnie uczniowie podzieleni w grupy wykonali trzy zadania (zagadki, układanie puzzli i nadanie im tytułu bajki, czytanie wyrazów z wierszy Jana Brzechwy i o zasadach poszanowania książek). Po przedstawieniu uczniowie przystąpili do uroczystej przysięgi, którą składali na „mega-zakładkę”.

Wszyscy pasowani uczniowie otrzymali zakładki do książek wykonane przez starsze koleżanki właśnie na Kole Bibliotecznym.

Następnie młodzi czytelnicy przeszli do biblioteki, aby wypożyczyć pierwszą książeczkę. Niżej można zobaczyć fotografie z poszczególnych uroczystości pasowania  na czytelnika.

galeria zdjęć »

 

Grudzień 2012Konkurs biblioteczny pt; „Bohater z mojej ulubionej książki” polegał na wykonaniu ilustracji do przeczytanej książki i przeznaczony był dla uczniów naszej szkoły. Celem konkursu było rozwijanie potrzeby kontaktu ucznia z książką, wzbudzanie przeżyć estetycznych oraz pokazanie uzdolnień uczniów.

Wpłynęło 18 prac, które wykonane były z dużym zaangażowaniem każdego czytelnika. Po obradach komisja przyznała następujące miejsca:

  I miejsce – Julia Wolińska,

 II miejsce – Matylda Gackiewicz i Anna Wilk,

III miejsce – Roksana Świder i Oliwia Haligowska,

wyróżnienie – Piotr Ostrowski.

Gratulujemy!

galeria zdjęć »

Do biblioteki przychodzą uczniowie nie tylko wypożyczać książki, tutaj również odbywają się spotkania uczniów, na których zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne. Mile spędzone chwile długo pozostaną w pamięci. Takim czasem był okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wykonywanie ozdób świątecznych, co widać na zdjęciach.

galeria zdjęć »

Na Apelu Wigilijnym rozdano nagrody i dyplomy po rozstrzygniętym konkursie , który został przeprowadzony przez szkolną bibliotekę pt: „ Szkolny konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową”.

Wszystkie karteczki były oryginalne, pięknie ozdobione. Przyznano następujące miejsca:

  I miejsce – Małgorzata Cioch i Małgorzata Duplaga,

 II miejsce – Natalia Świder,

III miejsce – Martyna Sarna,

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

galeria zdjęć »

 

Listopad 2012 —  Szkolny konkurs biblioteczny zorganizowany i przeprowadzony przez Panią mgr Marię Ziemiańską dla uczniów klas IV,V i VI pt: "Co wiesz o ORLĘTACH LWOWSKICH" odbył się 16 listopada 2012 r. w naszej placówce. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą o Patronie naszej szkoły. Do zadań uczestników należało odpowiedzieć pisemnie na dziesięć pytań i rozwiązać krzyżówkę z jedenastu haseł. Po podsumowaniu punktów przyznano następujące miejsca:

  I miejsce – Małgorzata Cioch

 II miejsce – Weronika Kuroń,

III miejsce – Paweł Srebniak,

wyróżnienie – Natalia Stawarz.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Nagrody przyznane przez Panią Dyrektor ZSzP i dyplomy zostały wręczone na uroczystej akademii w dniu 23.11.2012 r.

 

17.02 i 22.02.2012 — W naszej bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika, a zarazem była to pierwsza lekcja biblioteczna uczniów klas pierwszych. Uroczystość przygotowywana została przez uczniów należących do Koła Biblioteczno-Multimedialnego pod kierunkiem nauczycielki-bibliotekarz. Było to krótkie przedstawienie wprowadzające małych czytelników w świat książek, jak również wykonanie trzech zadań (zagadki, układanie puzzli i nadanie im tytułu bajki, czytanie wyrazów z wierszy Jana Brzechwy i o zasadach poszanowania książek). Wszystkie zadania zostały przez uczniów wspaniale wykonane. Po przedstawieniu uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystej przysiędze, którą składali na „mega-zakładkę”. Następnie młodzi czytelnicy przeszli do biblioteki, aby wypożyczyć pierwszą książeczkę. Niżej można zobaczyć galerię fotografii z poszczególnych uroczystości pasowania  na czytelnika.

galeria zdjęć »

 

Grudzień 2011 Na "Kółku multimedialno-bibliotecznym" uczniowie przygotowują dekoracje świąteczne, ucząc się projektowania, komponowania, planowania i rozwijania swoich zdolności multimedialnych. Przez zabawę uczniowie rozwijają zdolności manualne np. w okresie przedświątecznym poznają nową metodę zdobienia bombek choinkowych metodą decoupage.

galeria zdjęć »

 

30 listopada 2011 — konkurs biblioteczny dla kl. II – VI pt: "Harry Potter i jego przygody" – ze znajomości treści książki i tytułowego bohatera. Do zadań uczestników należało rozwiązać quiz pisemny składający się z sześćdziesięciu trzech pytań. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Zobacz wyniki konkursu». Nagrody książkowe i dyplomy zostały wręczone w bibliotece 13 grudnia 2011 r.

galeria zdjęć »

 

29 listopada 2011 — Pani mgr Maria Ziemiańska zorganizowała i przeprowadziła konkurs "LEGENDY POLSKIE WEDŁUG WANDY CHOTOMSKIEJ" dla uczniów klasy III. W konkursie wzięło udział 5 dziewczynek i 2 chłopców. Uczniowie rozwiązywali test zawierający między innymi rozsypankę wyrazową i krzyżówkę. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą. Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i słodycze. Zachęcamy wszystkich do czytania książek Wandy Chotomskiej i innych autorów.

wyniki konkursu »

 

16 listopada 2011 — konkurs wiedzy o patronie szkoły.

wyniki konkursu »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

aktualności  |  organy szkoły  |  uczniowie  |  opieka w szkole  |  historia  |  dokumenty  |  galeria

© Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Rzeszowie